ИЛОН МАСК на Твитер: Ќе ја купам фабриката на Кока Кола и ќе го вратам кокаинот на рецептот

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, се пошегува (или не) дека ќе купи Кока-Кола по купувањето на Твитер, ветувајќи дека ќе ја врати озлогласената – а сега многу нелегална – состојка што некогаш била во пијалокот.

Маск, кој е познат по своите лудории на социјалните мрежи и објавите на тролови, се појави на Твитер доцна во средата навечер за да ги „објави“ плановите за купување на корпорација вредна повеќе милијарди долари.

„Ќе купам Кока-Кола следната и ќе го вратам кокаинот“, рече тој, играјќи на се попопуларниот мим поттикнат од неговото купување на Твитер од 44 милијарди долари претходно оваа недела.

Иако безалкохолниот пијалок долго време е еден од најпознатите американски културни извозни производи, неговата оригинална формула содржела некои сомнителни состојки, вклучувајќи го и кокаинот. Според Scientific American, газираните пијалоци сè уште содржат екстракт од лист од кока.

Не е јасно кога точно Кока-Кола го отстранила кокаинот од своите производи, иако тоа веројатно било некаде откако компанијата била купена од нејзиниот основач, Џон Пембертон (кој и самиот бил зависник од морфиум), кон крајот на 1880-тите.

Одлуката на Маск целосно да го купи Твитер предизвика хаос во последните денови, предизвикувајќи гнев кај критичарите кои веруваат дека извршниот директор на Тесла ќе ги преиспита построгите политики за содржината на Твитер против „омраза“ и „дезинформации“. Од друга страна, теоретичарите на заговор нарекуваат дека самиот Маск е антихристот и дека неговото купување е всушност против слободата на говорот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа