Дали е ова излезено од биолабораториите? Глобалната мистериозна епидемија на хепатитис се шири низ Азија и Канада

135

Мистериозна болест на црниот дроб која зарази деца во десетина земји ширум светот пристигна во Азија, а случајот е пријавен и во Јапонија.

 

На 21 април, локалните власти идентификуваа случај на акутен хепатитис – или воспаление на црниот дроб – од непознато потекло во Јапонија кај дете кое беше негативно на тестот за аденовирус и Ковид-19 – можна причина што се истражува низ целиот свет.

На пациентката не му е извршена трансплантација на црн дроб, соопшти во понеделник Министерството за здравство, без да даде повеќе детали.

Канадската агенција за јавно здравје во вторникот објави дека ги истражува извештаите за тежок акутен хепатитис од непознато потекло кај мали деца. Бројот на случаи и нивната локација не беа откриени.

Досега во светот се пријавени 190 мистериозни случаи на акутен хепатитис кај деца, од кои 140 се во Европа, најмногу во ОК (110 случаи). Други случаи се откриени во Израел и САД. Седумнаесет деца толку се разболеле што им била потребна трансплантација на црн дроб.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести минатата недела во здравствено предупредување низ целата земја соопшти дека првите случаи во САД биле идентификувани во октомври во Алабама. Првите случаи во Велика Британија беа пријавени во јануари.

Во саботата, Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е пријавен најмалку еден смртен случај во врска со епидемијата. Здравствената агенција на ОН соопшти дека случаите биле пријавени кај деца на возраст од еден месец до 16 години. СЗО не соопшти во која земја настапила смртта.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа