Бугарски Медиуми: Македонија се согласи да го плати рускиот гас во рубли

Народната банка на Република Северна Македонија веќе ги направи потребните измени за Скопје да може да го плаќа рускиот природен гас во рубли.

Народната банка на Република Северна Македонија веќе ги направи потребните измени за да му дозволи на Скопје да го плаќа рускиот природен гас во рубли. Гувернерот вели дека во моментов нема пречки добавувачите да го сторат тоа , објави скопската телевизија Сител .

Одлуката на Русија да ја прекине испораката на гас за Бугарија и Полска ги загрижи сите земји во регионот. Гасоводот, кој минува низ бугарска територија, покрај ПЦМ и доставува гас на Србија. Властите во двете земји не очекуваат проблеми, иако македонскиот министер Бектеши рече дека ситуацијата е комплицирана и Скопје има други алтернативи за гасот, без да прецизира колку ќе чини.

Додека Полска бара сите европски земји кои се согласиле да го платат гасот во рубли да бидат казнети, Германија и Австрија, најголемите европски потрошувачи на гас, потврдија дека преговараат за купување гориво во рубли.

Британскиот Фајненшл тајмс објави дека Словачка исто така се согласила да отвори сметки во рубљата преку Гаспром банката во Швајцарија за да одговори на барањето на Русија, кое веќе е прифатено од Унгарија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа