Британската влада се заканува со ILON MASK! Доколку воведе слобода на говор на Твитер, може да заврши во затвор

Велика Британија во вторникот се закани дека целосно ќе го забрани Твитер и потенцијално ќе ја стави Илона Маска зад решетки доколку го прекрши нивниот „Закон за онлајн безбедност“ дозволувајќи слобода на говор на нејзината платформа.

 

Потегот уследи само неколку часа откако ЕУ се закани дека целосно ќе го забрани Твитер доколку Маск дозволи слобода на говор на платформата, а Соединетите Држави се заканија дека ќе го „ реформат “ делот 230 за да ги сметаат компаниите за социјалните медиуми „одговорни“ за штетата што ја предизвикуваат“.

На CNBC:

Британскиот закон за безбедност на Интернет ќе го направи задолжително за социјалните медиуми да се занимаваат со нелегални објави, како и со материјал што е „легален, но штетен“, нејасна дефиниција што наиде на критики од некои во технолошката индустрија поради загриженоста дека може да ја задуши слободата на говорот.

„Твитер и сите платформи за социјални медиуми мора да ги заштитат своите корисници од штета на нивните сајтови“, изјави портпаролот на британската влада за CNBC.

„Воведуваме нови закони за безбедност на интернет за да ги заштитиме децата, да спречиме навредливо однесување и да ја заштитиме слободата на говорот“, рече портпаролот. „Сите технолошки компании со корисници во ОК ќе мора да се усогласат со новите закони или ќе се соочат со високи казни и ќе ги блокираат нивните веб-страници.

Влогот за платформи како Твитер би бил уште поголем според Законот за онлајн безбедност, кој се заканува со затвор за директорите на компаниите за сериозни прекршувања, како и парични казни до 10% годишно од глобалната продажба

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа