Русија: Ќе биде прекината испораката на гас за сите непријателски земји кои не плаќаат во рубљи

Москва – Претседателот на Думата, Вјачеслав Володин денеска оцени дека гасниот гигант Газпром донел правилна одлука за целосно прекинување на испораката на гас за Бугарија и Полска.

 

Тој, исто така, смета дека Москва треба да го стори истото со другите земји „непријатели“.

„Истото треба да се направи и кон другите земји кои се непријателски настроени кон нас“, му напиша тој на Володин на својата сметка на руската социјална мрежа Телеграм, пренесува Ројтерс.

Цените на бензинот во Европа пораснаа за 24%. Рубљата во однос на еврото достигна највисоко ниво во последните две години.

Германија мора „интензивно“ да се подготвува за недостиг на гас, вели EnBV – една од најголемите компании за снабдување со енергија.

Во исто време, рускиот производител на гас Газпром објави дека ја снабдува Европа со природен гас преку Украина во согласност со барањата на европските потрошувачи, но дека денеска добил помалку такви барања во споредба со вторникот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа