Путин полека ги отцепува териториите? ИМЕНУВАН НОВ ПРО РУСКИ ГРАДОНАЧАЛНИК НА НОВИОТ КЕРСОН: Неговиот претходник одбил да соработува со Русите

Регионот ќе го води Владимир Салдо

Заменик-градоначалникот на Херсон, под контрола на руските вооружени сили, беше назначен за заменик на градскиот совет Александар Кобец , соопштија за агенцијата РИА Новости од воено-цивилната администрација на тој град. Според руската агенција, сменет е актуелниот градоначалник Игор Колихаев.

– Александар Кобец стана нов градоначалник на Херсон, поранешниот градоначалник Колихаев не сакаше да соработува. Регионот ќе го води Владимир Салдо – рече соговорникот на агенцијата. Салдо беше градоначалник на Керсон од 2002 до 2012 година, а потоа беше заменик на градскиот совет на Керсон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа