Патрушев: Поради политиката на Западот и Киев, Украина ќе се распадне на неколку држави

57

Народот што живее во Украина сега ги обединува само стравот од злосторствата на националистичките баталјони, па резултатот на политиката на Западот и режимот во Киев под негова контрола може да биде само распаѓање на таа земја на неколку држави, изјави секретарот на Рускиот безбедносен сојуз Николај Патрушев.

„Во обид да извршат притисок врз Русија, Американците, користејќи ги своите следбеници во Киев, решија да создадат антипод за нашата земја, цинично избирајќи ја Украина, обидувајќи се да ја поделат нацијата која во суштина е една. „Не наоѓајќи позитивна основа за привлекување на Украинците на своја страна, Вашингтон им сугерираше на Украинците долго пред државниот удар во 2014 година дека нивната нација е ексклузивна и мрази се што е руско“, рече Патрушев во интервју за Росискаја газета.

Сепак, како што наведе, историјата не учи дека омразата никогаш не може да биде сигурен фактор на националното единство.

„Ако нешто ги обединува народите кои денес живеат во Украина, тоа е само стравот од злосторствата на националистичките баталјони. Затоа, резултат на политиката на Западот и режимот во Киев, кој е под негова контрола, може да биде само распаѓање на Украина на неколку држави“, заклучи Николај Патрушев.

Според него, Русија нема право да се согласи дека Западот ја принудува да се откаже од својот суверенитет, од сопствената независност на надворешната и внатрешната политика.

„Трагични сценарија на светски кризи, и во изминатите години и сега, ги наметнува Вашингтон, кој се стреми да ја зајакне својата хегемонија, спротивставувајќи се на колапсот на еднополарниот свет. „САД ќе направат се што можат другите центри на мултиполарниот свет да не смеат ни да кренат глава, а нашата земја не само што се одважи, туку и гласно кажа дека нема да игра по наметнатите правила“, посочи Патрушев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа