НОВА ВОЈНА НА ТЕПЕТ! Луѓето се во паника, масовно ги напуштаат домовите, долги колони од автомобили ја напуштаат Молдавија! (ВИДЕО)

Ситуацијата е крајно напната

Луѓето масовно го напуштаат Придњестровје поради страв од ескалација на конфликтот. На контролните пунктови има долги колони од автомобили.

Во другите вести, водачот на непризнаената Придњестровска Молдавска Република, Вадим Красносељски , рече дека не се планира референдум во областа и ги повика граѓаните да не реагираат на „ѓубрињата на информациското поле“.

– Изјавувам како шеф на државата: не се планирани референдуми во Придњестровската Молдавска Република. Не реагирајте на остатоци во полето за информации. Разбирам дека е се потешко да се одвои житото од плевата и затоа ве замолувам: проверете го секој збор што сте го слушнале и прочитале. Доколку информациите се веродостојни, ќе бидат објавени на официјалните веб-страници на државните органи, ќе бидат објавени од државните медиуми – напиша Красносељски на својот канал Телеграм.

Вадим Красносељски ги повика жителите на Придњестровје, но и целата светска јавност да бидат внимателни и разумни кога се во прашање информациите што ги објавуваат медиумите.

– Повици да се бега од земјата, да се одржуваат митинзи, да се одржат референдуми – ова се лаги и провокации на оние кои се целосно рамнодушни кон судбината на народот приднестровје. Непријателите практикуваат раскажување празни приказни. Не дозволувајте да ве користат во овие нечесни игри – напиша лидерот на Придњестровската Молдавска Република.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа