НЕЗАБОРАВЕН ПРЕСВРТ НА ЕУ: Урсула фон дер Лајен ги смени ставовите: Европа без руски гас ќе умре, фабриките ќе запрат – НИ ТРЕБА РУСКИ ГАС

Западот не сака да прифати компромис за рубљата.

Европските земји сепак ќе мора да ги прифатат руските услови и да се согласат да го платат рускиот гас во рубли, веќе се појавија првите знаци за разбирање на променливата реалност од нивна страна.

Според Ројтерс, Европската комисија (чија претседателка Урсула фон дер Лајен до неодамна категорично ја отфрлаше таквата можност) испратила писма до земјите членки на ЕУ, во кои ја презентирала опцијата за плаќање гориво од Руската Федерација во рубљи, без да го наруши наметнатиот санкции.

Во документот се наведува дека плаќањето на гас во рубли „им овозможува на Централната банка на Руската Федерација да биде вклучена во шемата за трансакции, што ќе ги прекрши санкциите на ЕУ“, но во писмото се наведува дека европските гасни компании можат да ја прифатат шемата за порамнување предложена од Русија .

Во писмото од Европската комисија се наведува една од можните шеми за плаќање гориво, испорачана од Руската Федерација, според која примателите на гас отвораат сметки во руска банка, на која се кредитираат валута конвертибилна во рубљи, по што се врши плаќање.

Предложениот механизам ја елиминира можноста префрлените средства да бидат блокирани од западните земји.

Авторите на писмото објаснуваат дека указот на претседателот Путин за исплата на гас во рубли „не го исклучува процесот на плаќање, што ќе им овозможи на компаниите од ЕУ да не го прекршуваат режимот на санкции“.

Да потсетиме, Европската комисија до неодамна објавуваше дека декретот на Путин значително го промени механизмот за плаќање и создаде нова правна ситуација, која и овозможува на руската страна да го регулира курсот во свои интереси.

Во исто време, Европската комисија нема можност да им забрани или овласти да плаќаат за сино гориво во каква било форма, вклучително и перење.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа