МОЛДОВА ПОВТОРНО НАПАДНА! Тврдат дека тоа го направиле Украинците

За нападот биле користени дронови.

Министерството за внатрешни работи на молдавскиот отцепен, но непризнаен регион Придњестровје утрово излезе со соопштение во кое тврди дека самопрогласената република била нападната од Украина.

Во соопштението се вели:

– Синоќа на небото над селото Колбасна во Рибница се забележани неколку дронови. Авионите биле лансирани на територијата на Придњестровје од Украина. 

– Утрото на 27 април во 08:45 часот од украинска страна е испукан истрел во правец на придњестровската населба Колбасна – се наведува и се додава дека во Колбасна се наоѓа едно од најголемите магацини за оружје во Европа. .

Украина претходно соопшти дека нападите во отцепениот молдавски регион биле исценирани и дека се обидувале лажно да ја обвинат Украина и да го вовлечат Придњестровје во војна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа