„ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ЌЕ БИДЕ ИЗБРИШАНА ОД КАРТАТА“ Објавен датумот на лансирање на непобедливата ракета на Путин „Сармат“

Веста за пробното лансирање на ракетата беше објавена во средата на 20 април

Руската државна телевизија се закани дека „Велика Британија ќе биде избришана од картата“ со новата интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“.

– Како што се испостави, еден Сарматик значи минус една Велика Британија – изјави рускиот ТВ водител Владимир Соловјов.

Ова дојде откако Русија објави дека ќе изгради 46 стратешки борбени системи во Сарматија.

Шефот на руската вселенска агенција Дмитриј Рогозин, близок соработник на Путин, му рекол на Соловиев „дека ќе имаме 46 борбени комплекси на стратешко оружје Сармат (Сатана-2).

Новиот датум на тестирање на Sarmat треба да биде одлучен оваа недела.

– Ова е голем, значаен настан во развојот на напредните вооружени системи на руската армија. Новиот комплекс има највисоки перформанси и може да ја пробие целата модерна ракетна одбрана. Нема ништо слично на светот, и нема да биде уште долго. Овие навистина уникатни оружја ќе го зајакнат борбениот потенцијал на нашите вооружени сили. Тоа сигурно ќе ја заштити Русија од надворешни закани и ќе ги принуди оние кои се обидуваат да ја загрозат нашата земја во жарот на луда агресивна реторика – рече Путин по минатонеделниот тест.

Западните медиуми оваа ракета ја нарекуваат „Сатана-2“ – тешка е 208 тони, а Русија тврди дека може да достигне брзина од речиси 16.000 милји на час (25.750 километри).

Сатаната наводно може да „погоди што било на Земјата“ и може да биде отпуштен од кој било од половите на Земјата.

Станува збор за една од следната генерација руски ракети кои Путин ги нарече „непобедливи“, а меѓу нив се и хиперсоничните ками Кама и Авангард.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа