Американскиот генерал во пензија Филип Бридлав: Војниците на НАТО да влезат во Украина, не смееме да дозволиме пад на Одеса

НАТО не смее да биде исплашен од заканите на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на нуклеарно оружје и треба да испрати војници да основаат база за снабдување со воени и хуманитарни материјали за Украина, изјави поранешниот висок американски командант во Европа со четири ѕвезди, пренесува лондонски Тајмс.

Бидејќи се повеќе тешко оружје се испраќа во регионот, генералот Филип Бридлав , врховен командант на сојузничките сили за Европа од 2013 до 2016 година, рече дека е време да му се спротивставиме на Путин со навлегување во Украина.

„Мораме да го почитуваме фактот дека Путин може да користи нуклеарно оружје, но не треба да бидеме парализирани поради тоа“, рече тој.

Дали неговата употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина би била пресвртница за НАТО, ЕУ и светот? Имаме нуклеарни централи и не сум несовесен. Мора да преземеме чекори за да го одвратиме. Инаку, изјави дека работиме во негова корист.

„Неколку светски лидери рекоа дека нема да се бориме против Русите во Украина“, потсети тој. Така сите беа одвратени од Путин. „Ако го наградиме (не правејќи ништо) тоа ќе доведе до уште полошо однесување. Ќе биде потребна политичка одлука да се каже: доста е“, додаде Бридлав.

Западот не стигна до таа точка по Буча, а не по Мариупол“, изјави тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа