Ќе почнат да умираат од глад! Речиси 2.500 украински борци и странски платеници на НАТО остануваат во фабриката Азовстал во Мариупол

Претходно Москва најави дека руските војници ќе се повлечат на безбедно растојание и ќе им дозволат на цивилите да ја напуштат централата.

Околу 2.500 украински борци и странски платеници се уште се во опколената централа Азовстал во југоисточниот украински град Мариупол, јави ДПА, повикувајќи се на руски извори.

Претходно Москва најави дека руските војници ќе се повлечат на безбедно растојание и ќе им дозволат на цивилите да ја напуштат централата.

Русија денеска изврши серија напади врз украинските железнички објекти и постројки за гориво, уништувајќи важна инфраструктура внатре во Украина, далеку од линијата на фронтот на исток, објави Асошиетед прес.

Шефот на украинската државна железничка компанија, Олександар Камишин, изјави дека пет железнички локации биле нападнати во централна и западна Украина, вклучително и во близина на градот Лавов.

Гувернерот на областа Виница, Сергиј Борзов, изјави дека има жртви по ракетните напади врз „важната инфраструктура“.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека руските сили уништиле рафинерија за нафта во Кременчук, централна Украина, заедно со складишта за гориво. Според него, руската борбена летала во текот на ноќта уништила вкупно 56 украински цели.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа