Канцеларката ја одложи одлуката за испорака на тешко оружје на Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја одложува одлуката за снабдување на Украина со тешко оружје, што може да предизвика тешка политичка криза во Германија, па дури и да ја чини канцеларската функција. Ова го пишува германскиот весник Билд.

Според весникот, на располагање му е списокот на потребите на Вооружените сили на Украина, кој ѝ го доставил Киев на Германија, од кој германското Министерство за одбрана го исклучило целото тешко вооружување. Списокот потоа беше намален од 48 на 24 страници.

Украинската листа на желби вклучува тенкови „Леопард“, оклопни возила „Мардер“, „Пума“, „ГТК Боксер“ и „ТПз 1 Фукс“, како и повеќекратни ракетни системи за лансирање, противбродски ракети, противтенковски системи „Милан“ и „Спајк“. Според весникот, од списокот одобрен од Берлин , „сето тешко оружје што германската индустрија сакаше да и го продаде на Украина исчезна“.

Во исто време, повеќето германски партии, вклучително и оние во владејачката Коалиција за семафори на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Унијата-90 / Зелените и Слободната демократска партија (ФДП), поддржуваат снабдување со оружје за Украина.

Според „Шпигел“, доколку Шолц продолжи да го одложува снабдувањето со тешко оружје за Украина, неговата позиција во Бундестагот би можела да стане толку несигурна што би можело да се гласа за доверба на канцеларката.