ШОК! После полска и Македонија останува без рускиот гас! Путин ги сврти чешмите

31
Во Полска и официјално потврдија дека нивните испораки ќе престанат од среда наутро

„Газпром“ ќе ја прекине испораката на гас за Бугарија од 27 април, пренесува АФП.

Како што информираат, руски Газпром од среда ќе ја прекине испораката на гас за оваа земја , како што соопштија властите во Софија. Во Полска и официјално потврдија дека нивните испораки ќе престанат од среда наутро.

Според владината портпаролка Лена Бориславова, премиерот и вицепремиерот се свесни за ситуацијата и велат дека нема причина за паника или грижа.

– За такво сценарио се разговараше во февруари и ние сме подготвени да реагираме. Има договори за алтернативни испораки, се е обезбедено – потенцира Бориславова.

Министерот за енергетика Александар Николов повеќе детали ќе даде во среда.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа