ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА АМЕРИКА?! Американските политичари го напуштаат Киев со воз по средбата со Зеленски – Русите ГИ БЛОКИРААТ ЖЕЛЕЗНИЦИТЕ СО РАКЕТИ

Нападите се случија само неколку часа откако највисоките претставници на САД, Ентони Блинкен, американскиот државен секретар и Лојд Остин, секретарот за одбрана на САД, ја напуштија оваа земја разурната од војна со воз.

Претставници на американската администрација во неделата во Киев се сретнаа со украинскиот претседател Владимир Зеленски, а денеска Русите бомбардираа пет украински железнички станици.

Украинските железници објавија дека биле нападнати пет станици во централна и западна Украина , објави во понеделникот Би-Би-Си. Олександар Камишин, шеф на украинската железничка компанија Укрзализница, изјави за државната телевизија дека нападите се случиле во понеделник наутро со разлика од еден час.

– Руските сили систематски ја уништуваат инфраструктурата на нашата железница – напиша Камишин во Телеграмата, а пренесува dpa. Тој рече дека возовите мора да најдат нови линии и да го сменат возниот ред од безбедносни причини. Засега нема извештаи за повредени. Беа гранатирани пет станици, вклучително и една во Красне, во близина на Лавов, каде што беше погодено надземниот водовод.

Нападите се случија само неколку часа откако највисоките претставници на САД, Ентони Блинкен, американскиот државен секретар и Лојд Остин, секретарот за одбрана на САД, ја напуштија оваа земја разурната од војна со воз. Затоа, се поставува прашањето дали е случајност или Москва штотуку испрати предупредувачка истрела до Западот?

Претставници на американската администрација во неделата во Киев се сретнаа со украинскиот претседател Владимир Зеленски. Разговорот меѓу тројцата политичари траел три часа, а според американските медиуми, средбата се одвивала во најголема тајност од безбедносни причини.

Веднаш по разговорите, Блинкен рече дека САД се со Украина. Затоа, многумина мислат дека ваквите јасни пораки ја иритирале Москва, која решила да испрати јасна порака до другата страна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа