ОВАА ЗЕМЈА Е НОВА УКРАИНА, РУСИЈА НАСКОРО ЌЕ ИНТЕРВЕНЦИРА СО ВОЕНА?! „Неопходно е да се започне следната фаза од операцијата“

По ослободувањето на ДНР, неопходно е да се започне следната фаза од операцијата, со оглед на моменталната ситуација во Придњестровје и гранатирањето на пограничните региони на Русија, изјави лидерот на ДНР Денис Пушилин.

Тој го имал предвид соопштението на Министерството за внатрешни работи на непризнатата Придњестровска Молдавска Република дека во неделата одекнале две експлозии во населбата Мајак во областа Григориопол, поради што двете најсилни антени на радио центарот, преку кои руски радиото се емитуваше, беа оневозможени. Дополнително, вчера, според првичните податоци на МВР, од рачен противтенковски фрлач биле испукани повеќе гранати кон зградата на Министерството за државна безбедност ПМР во Тираспол.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа