„ОБЕЛЕЖЕТЕ ЈА УКРАИНА КАКО ТЕРОРИСТИЧКА ДРЖАВА“ Остра порака од Москва – „Зеленски да преземе одговорност“

Претседателот на руската државна дума, Вјачеслав Володин, изјави дека Украина треба да биде означена како терористичка држава поради плановите за „убивање на руски новинари“ и дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „треба да одговара“ за тоа.

– Украина треба да биде означена како терористичка држава сега кога Киев почна да планира убиство на руски новинари и претседателот Володимир Зеленски треба да сноси одговорност – напиша денеска претседателот на Државната дума на својот канал Телеграм, пренесува ТАС С.

Володин рече и дека Киев, откако „почна војна против сопствениот народ, сега цели кон цивили од други земји“.

Тој нагласи дека одговорните за убиството на руските новинари „треба да бидат казнети“ , според ТАС С.

Телевизискиот водител на руската државна радио-телевизија Владимир Соловјов, коментирајќи ги информациите дека постои украински план за негово убиство, изјави дека е директно поврзан со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Претходно Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија објави дека во Москва се уапсени „неонацисти кои планирале да го убијат Соловјов по наредба на Киев“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа