„НЕ ОСТАВАМЕ ПРЖЕНА ЗЕМЈА, КАКО ВИЕ ВО ЈУГОСЛАВИЈА“ Порака од Москва: Ако Русија водеше војна од сите размери, одамна ќе беше завршена

Претседателот на Државната Дума нагласи дека руските војници прават се за да ги спасат животите на цивилите.

-Да водеше Русија целосна војна во Украина, одамна ќе беше готово. Она што се случува таму е воена операција, руски војници и офицери ги ослободуваат граѓаните, ги жртвуваат своите животи –  изјави претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин.

Тој ја коментираше изјавата на претседателот на Украина, Владимир Зеленски, дека „оваа војна не може да се спореди со ниту една друга војна во 20 век“. 

– Ова е специјална воена операција. Ако Русија водеше војна од сите размери, сè ќе беше завршено одамна, ако ја применивме тактиката на борбени операции вообичаени за Соединетите држави – да ги „скршиме“ градовите со крвави бомбардирања, оставајќи зад себе само изгорена земја, како што „ најдемократската воена авијација во светот“ „Во Југославија, Либија, Ирак, Сирија “, напиша Володин на својот канал Телеграм.

Претседателот на Државната Дума нагласи дека руските војници прават се за да ги спасат животите на цивилите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа