ЛАВРОВ: Постои реална опасност од нуклеарна војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вечерва изјави дека опасноста од нуклеарна војна е сериозна и реална и не може да се потцени, но дека има многу кои се подготвени вештачки да ја надујат оваа закана.

„Ова е наш принципиелен став. Оттука почнуваме. И навистина не би сакал сега, кога ризиците се навистина многу, многу големи, не би сакал овие ризици да бидат вештачки надуени, а има многу оние кои го сакаат тоа. „Опасноста е сериозна, реална, не може да се потцени“, рече Лавров во интервју за Првиот канал на руската државна телевизија.

Лавров рече дека проширувањето на НАТО нема врска со исполнување на статутарните цели, туку дека се работи за проширување на територијата под команда на САД.

„Се разбира, кога ги прифатија Црна Гора, Северна Македонија, Албанија, како да ја зајакнат безбедноста на Северноатлантската алијанса, ако тоа е одбранбен сојуз? Ова едноставно покажува дека проширувањето на НАТО нема никаква врска со исполнувањето на неговите статутарни цели. „Тоа едноставно покажува дека проширувањето на територијата под американска команда е во согласност со зајакнувањето и обидот да се овековечи истиот униполарен свет“, рече Лавров.

Лавров потсети дека Русија предупреди дека е против влезот на Украина во НАТО.

„Како и досега, многумина од нас се убедени дека вистинската позиција на Украина е одредена во Вашингтон, Лондон и другите западни престолнини. И затоа, велат нашите политиколози, зошто да разговарате со тимот на Зеленски – треба да разговарате со Американците, треба да преговарате со нив и да постигнете некаков договор. „Но, ние продолжуваме да преговараме со тимот што го назначи Зеленски, овие контакти ќе продолжат“, додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа