Дали се спрема војна на балканот? „СОСТОЈБАТА ВО МАРИЈУПОЛЕ Е ТЕШКА И ТРАГИЧНА“ Путин се сретна со Гутереш – една од темите и Косово и Метохија

97
Путин рече дека Русија силно ги поддржува принципите на кои се засноваат ОН и дека имаат намера да го сторат тоа во иднина

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва се сретна со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Путин го потсети Гутереш на одлуката на Меѓународниот суд на правдата за ситуацијата на Косово, која, како што вели, ја поддржале сите.

– Лично ги прочитав сите документи на Меѓународниот суд на правдата на ОН за ситуацијата во Косово. Добро се сеќавам на одлуката во која се вели дека при остварувањето на правото на самоопределување на оваа или онаа територија, ниту една држава не е обврзана да бара дозвола до централните власти на земјата да го изјаснат својот суверенитет. Тоа беше кажано во однос на Косово, а тоа е одлука на Меѓународниот суд на правдата и сите ја поддржаа – рече рускиот претседател.

Тој му рекол на Гутереш дека знаел дека се загрижени, но дека целиот проблем со Украина настанал по пучот во 2014 година.

– Откако властите во Киев всушност јавно изјавија, сакам да нагласам дека немаат намера да ги спроведуваат договорите од Минск, бевме принудени да ги прогласиме Луганск и Доњецк за независни – рече тој.

Путин тогаш рече дека Русија, како еден од основачите, секогаш ги поддржувала Обединетите нации.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа