ВОЈНАТА ГО преплавува УКРАИНСКИОТ СОСЕД? Свикана итна седница на Советот за безбедност, воведен „ЦРВЕН АЛАРМ“.

Молдавската претседателка Маја Санда свика седница на Врховниот совет за безбедност поради експлозиите во Придњестровје, соопшти прес-службата на претседателската администрација. Молдавија денеска воведе „црвен“ аларм поради опасност од тероризам, што и официјално го покажа стравот од прелевање на конфликтот на нејзина територија.

– Претседателката на Молдавија, Маја Санду, свика седница на Врховниот совет за безбедност поради инцидентот во регионот на Придњестровје. Седницата ќе започне во 13 часот по локално време – се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на администрацијата на претседателот.

Претходно, Министерството за внатрешни работи на непризнатата Придњестровска Молдавска Република соопшти дека одекнале две експлозии во населбата Мајак во Григориополската област , како резултат на кои биле двете најсилни антени на радио центарот, преку кој се емитувало руското радио. оневозможено.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа