ПУТИН: Ги знаеме имињата на агентите на ЦИА кои ги советуваат украинските неонацисти да прават злосторства

151

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ги знае имињата на агентите на ЦИА кои ги советувале украинските неонацисти да прават злосторства.

„Борците од украинските ултранационалистички баталјони, интегрирани во Националната гарда, се вклучени во жестоки злосторства против заробени руски војници, украински цивили, па дури и членови на украинската армија“, додаде тој.

 

„Треба да се забележи дека ги знаеме имињата на агентите на западните служби, првенствено, се разбира, од американската Централна разузнавачка агенција, кои соработуваат со украинските безбедносни агенции“, рече Путин на брифингот со руските обвинители во понеделникот.

„На наше изненадување, високи дипломати во Европа и САД ги повикуваат своите украински сателити да ги искористат сите можности за победа на бојното поле, тоа е толку чудна дипломатија меѓу нашите партнери во САД и Европа. Друга задача доаѓа до израз, а тоа е да се подели руското општество, да се уништи Русија одвнатре. Но, стапицата и тука не функционира“, истакна рускиот претседател.

Тој додаде дека руското општество покажува зрелост, солидарност, поддршка за вооружените сили, напори за безусловно обезбедување на безбедноста на самата Русија и поддршка за граѓаните кои живеат во Донбас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа