Воен аналитичар: Во Вашингтон владее паника – Разбраа што значи лансирање руски Сармат

И покрај обидите да ја прикрие својата реакција со видна смиреност, Пентагон е крајно вознемирен од успешното тестирање на најновата руска ракета „Сармат“.

Овој заклучок го донесе воениот аналитичар Виктор Баранец . Тој зборуваше за скриената реакција на САД на лансирањето на најновата интерконтинентална ракета, а објасни и зошто Сармат предизвика вистинска паника во Пентагон.

Виктор Баранец го привлече вниманието на фактот дека САД реагираа на многу чуден начин на новите тестови на руската ракета „Сармат“. Вашингтон никогаш не го остави воено-индустрискиот напредок на Русија без остри коментари, но сега се обиде да игнорира таков настан.

Воениот експерт е сигурен дека ваквата прикриена реакција на САД на лансирањето на руската ракета „Сармат“ укажува дека Пентагон е во вистинска паника.

Американските воени експерти се добро информирани за можностите на новиот комплекс, па сфаќаат дека тој претставува голема опасност за Вашингтон во позадината на новата геополитичка реалност.

Според аналитичарите, ракетата „Сармат“ ги загрижува Американците бидејќи може да биде опремена со борбениот модул „Авангард“, кој е неранлив за непријателските системи за противвоздушна одбрана, а има и неограничен дострел.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа