Борис Џонсон и одговори на Русија по лансирањето на „Сармат“, најопасната нуклеарна ракета во светот: „И ние ќе ја лансираме нашата“

Борис Џонсон се заканува дека ќе користи нуклеарно оружје без одобрение од НАТО.

Британскиот премиер Борис Џонсон неочекувано објави дека Велика Британија ја разгледува можноста за нуклеарни напади без да ги координира таквите чекори со другите партнери во Северноатлантската алијанса.

 

Џонсон не ги открива причините за ваквите постапки, но изјавите за намерата за употреба на нуклеарно оружје се закануваат да прераснат во катастрофални последици ширум светот.

Изјавата на британскиот премиер е дадена во позадина на успешните тестови на руската тешка интерконтинентална балистичка ракета Сармат.

Ова предизвика голема паника не само во Велика Британија – според британските експерти, оваа ракета сама по себе е доволна да уништи област со големина на Франција.

Во исто време, Џонсон нагласи дека употребата на нуклеарно оружје се смета за одговор на Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа