БЛУМБЕРГ ОТКРИВА СТРАШНА ВИСТИНА… Германија финансиски се дави, позајмува ДОПОЛНИТЕЛНИ 40 милијарди за да го ублажи „воениот удар“

Германија годинава ќе го зголеми задолжувањето за речиси 40 милијарди евра со цел да го ублажи ефектот од војната во Украина, со што вкупниот нето нов долг ќе достигне речиси 140 милијарди евра.

 

Канцеларот Шолц, исто така, најави 100 милијарди евра за плаќање за огромното зголемување на воените трошоци, додека Линднер рече дека задолжувањето за финансирање на фондот ќе биде распоредено во неколку години.

Што значи дека вкупното нето ново задолжување веројатно ќе надмине 140 милијарди евра на крајот на оваа година.

Портпаролот на Министерството за финансии одби да ги коментира информациите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа