АМЕРИКАНСКИ МЕДИУМИ: Почнува ерата на конфликти – Европа нема да биде ниту цела, ниту мирна, ниту слободна

Влијателниот весник на американската либерална владејачка партија – Форин аферс отворено го постави прашањето: кога ќе функционира ако ситуацијата со Украина се протега на неодредено време?

И тој го објави својот заклучок: започнува ерата на конфликти, по ред; Европа нема да биде ниту слободна, ниту цела, ниту мирна; НАТО ќе сфати што да прави во случај на вечни непријателства со Русија; инвазијата на украинските бегалци ќе продолжи и тие можеби ќе одлучат засекогаш да се населат во Европа“.

Либералниот „комунист“ продолжува вака да резонира: глад ќе владее низ светот, зголемувајќи ја нестабилноста, а нациите далеку од Украина може да паднат во кризи што ќе го уништат нивниот сон за „елегантен излез“ од пандемијата.

Написот на Форин аферс потсетува: само 37 земји воведоа санкции кон Русија, а светот е многу поголем.

И тој продолжува: суровините ќе продолжат да поскапуваат, цената ќе ја платат првенствено Европејците и на крајот ќе падне општата поддршка за Украина. Гласовите кои ќе бараат Киев да потпише мир под какви било услови ќе бидат посилни, бидејќи бескрајната војна неизбежно ќе им пречи на општествата кои живеат во просперитет.

Форин аферс не крие дека војната може да им здодее на самите Украинци, но тој претпоставува дека тоа ќе се случи „само по години битки“.

Што нуди американскиот весник во ваква непријатна ситуација.

Тој наведува дека западните политичари ќе мора активно да му објаснат на своето население зошто долготрајната војна во Украина е „фундаментална за иднината на слободниот свет“.

Форин аферс суштински сугерира бескрајно перење мозок во корист на вечна војна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа