Што знае тој што не им кажал на другите? – Зборовите на Џонсон за победата на Русија се во спротивност со обединетиот фронт на ЕУ

Зборовите на британскиот премиер Борис Џонсон за руската специјална операција во Украина се во спротивност со обединетиот фронт на големата седумка, пишува The Financial Times.

Претходно Џонсон ја призна можноста за победа на Русија како реална. „Тажно е што ова е реална можност, се разбира“, рече премиерот на прес-конференција, коментирајќи ги оценките на западните разузнавачки агенции за можноста за продолжување на специјалната операција во Украина до крајот на годината и руската победа.

 

Според „Фајненшл тајмс“, зборовите на Џонсон се во спротивност со неговата сопствена реторика: пред само неколку недели тој изрази уверување во победата на Украина. Исто така, според изданието, изјавата на премиерот е во спротивност со обединетиот фронт на „Големата седумка“.

 

Покрај тоа, анонимен висок функционер на ЕУ за весникот изјави дека забелешката на Џонсон ќе го налути Киев.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин својата цел ја нарече заштита на луѓето кои осум години биле изложени на геноцид од режимот во Киев. Според него, за тоа се планира „демилитаризација и денацификација на Украина“.

 

Според Министерството за одбрана, од 25 март, главните задачи од првата етапа се завршени – тие значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина.

Главната цел во рускиот воен оддел е ослободување на Донбас. На 19 април, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, го најави почетокот на следната фаза од специјалната операција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа