Шојгу: САД имаат намера да се борат до последниот Украинец

САД и западните земји кои го контролираат прават се за да ја продолжат специјалната операција на руските вооружени сили и да ја поттикнат борбата до последниот Украинец, изјави денеска рускиот министер за одбрана, генерал Сергеј Шојгу.

Тој на колегиумот на военото раководство рече дека зголемените испораки на странско оружје јасно ги покажуваат намерите на западните земји да го испровоцираат режимот во Киев да се бори „до последниот Украинец“, пренесува РИА Новости.

ураџина, ру, дом

Извор: ЕПА-ЕФЕ/ОЛЕГ ПЕТРАСЈУК

Шојгу оцени дека акциите на руските војници и квалитетот на употребеното оружје уште еднаш покажале дека воено-политичкото раководство на Русија правилно ги одреди приоритетите за зајакнување на вооружените сили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа