ПАПА ФРАНЦИСКИ I ЈА ПОСЕТИ РУСКАТА АМБАСАДА: Бил да го моли путин да ја запре офанзивата! Се појавија сите детали – откри зошто никогаш не го спомнува името на Владимир Путин

Папата Франциско ја коментираше војната во Украина и објасни зошто никогаш не го изговара името на Владимир Путин.

Папата Франциско  даде опширно интервју во кое демантираше дека ќе ја посети Украина, која веќе два месеци е цел на руската армија. Папата објасни и зошто не ја споменува Русија, ниту го именува Владимир Путин во изјавите за осуда на војната во Украина.

Папата најпрвин рече дека нема да ја посети Украина и со тоа ги демантираше гласините кои се шират веќе неколку недели.

–  Што би значело за папата да оди во Киев, ако војната продолжи следниот ден ? Подготвен сум да направам се за да ја прекинам војната, но мојата посета може да спречи повеќе цели, како што е обидот да се стави крај на конфликтот. „Секоја војна е неконзистентна со времето, овој свет и нивото на цивилизација“, рече Папата.

Тој за аргентинскиот весник „Ла Насион“ потврди и дека кон крајот на февруари отишол во „тајна“ посета на руската амбасада во Ватикан. Папата рече дека „по непроспиена ноќ полна со мисли за Украина“, решил да оди во амбасадата и дека не сака придружба, посетата ја смета за своја лична одговорност.

На прашањето зошто никогаш не го изговара зборот „Русија“ кога ја осудува војната, ниту го именува рускиот претседател Владимир Путин, тој даде одговор кој се потпира на историјата.

„ Папата никогаш не назначува шеф на држава или земја која е супериорна од неговиот водач “, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа