Најголем пресврт во ЕУ од нејзиното основање: Европската комисија се согласи со условите на Владимир Путин

Европа нема да издржи ниту една недела без руски гас, изјави Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија.

Претходно Европската комисија испрати документ до земјите од ЕУ во кој го објаснува механизмот за плаќање гас со цел да не се прекршат санкциите воведени кон Русија.

 

Во него се вели дека процесот на плаќање, кој е предвиден со указот на претседателот Владимир Путин од 31 март, „и овозможува на Русија да ја вклучи Централната банка на Руската Федерација во тоа, што е забрането со санкциите на ЕУ“.

 

Во исто време, во документот се наведува дека „сеуште е можно да се плати за гас без да се прекрши правото на ЕУ“.

„Го цениме доследноста и интегритетот на нашите европски партнери. Особено ако се има предвид дека, според последните податоци на ММФ, Европа ќе може без нашиот гас најмногу шест месеци. Но, во реалноста тоа нема да трае ниту една недела. – напиша Медведев на својот канал Телеграм.

Тој напомена дека Европската комисија дозволила плаќање на гасот во рубљи, а смета дека указот на претседателот на Русија сепак може да важи за европскиот бизнис.

 

Претходно, шефот на европскиот оддел на Меѓународниот монетарен фонд, Алфред Камер , изјави за агенцијата Франс прес дека Европа ќе може без руски гас не подолго од шест месеци, по што европската економија сериозно ќе ги почувствува негативните последици. . таков чекор.

На 23 март Владимир Путин објави трансфер на плаќањата за испорака на природен гас во земјите на ЕУ и другите земји кои воведоа рестриктивни мерки во рубљи за да престанат да користат долари и евра во порамнувања.

Потоа, претседателот го потпиша соодветниот декрет и најави дека Русија ќе размисли за неисполнување на обврските од договорите за гас од непријателските земји доколку тие не платат во рубли од 1 април.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа