IMPACT – Експерт предвидува шокантен пресврт: Германија ќе мора да отвори сметка во руска банка за да го плати гасот во рубли

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер повторно се изјасни против плаќањето на рускиот гас во рубли. Зошто Берлин манипулира со прашањето за енергетската безбедност и до што ќе доведе таквата позиција, објаснува рускиот експерт.

Новата процедура за пресметка стапи на сила на 1 април 2022 година. Сега, за да ја платат руската енергија, западните компании треба да отворат сметки во рубљата кај Газпромбанк.

Овој чекор на Руската Федерација беше одговор на непријателските дејствија на земјите од колективниот Запад по почетокот на воената специјална операција во Донбас.

Германија продолжува да игра на фактот дека плаќањето на рускиот гас во рубли е наводно во спротивност со условите на постоечките договори. Експертите категорично не се согласуваат со ваквите изјави.

„Саботажата од страна на Европската унија за условите на руската страна за плаќање на енергија изгледа несоодветна. Тие продолжуваат да велат дека нашите барања се спротивни на сегашните правила за гас. Но, тоа не е така, всушност ништо не се менува за ЕУ“, вели Анатолиј Иванов , експерт по политички науки.

Тој вели дека земјите од ЕУ продолжуваат да ги плаќаат обезбедените количини гориво во евра, а руската банка ја претвора валутата во рубљи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа