Handelsblatt: Руското ембарго за гас и се заканува на Германија со банкрот – РУСИЈА ПОДГОТВЕНА НА СЕ

Ембаргото за испорака на руска енергија во Германија носи огромни ризици за германскиот бизнис, а од таквата одлука особено ќе настрадаат малите и средни претпријатија, пишува Handelsblat.

Според истражувањето спроведено од Здружението на мали и средни претпријатија, значителен дел од овие претпријатија не склучиле долгорочни договори за снабдување со енергија, се вели во публикацијата. Така, само два отсто од 42.000 анкетирани компании објавиле договори за повеќе од три години.

 

Според Ханделсблат, резултатите од истражувањето покажуваат дека ембаргото за снабдување со руска енергија носи огромни ризици за германскиот бизнис, а малите и средните претпријатија особено зависат од снабдувањето. Според истражувањето, 47% од овие компании користат гас како главен извор на енергија, а 16% користат нафта.

 

Во моментов многу компании веќе имаат потешкотии поради високите цени на енергијата. Во исто време, малите и средни претпријатија се соочуваат со бран на банкрот, поради што германската влада најави програма за економска помош, се наведува во написот.

Сепак, експертите сметаат дека е невозможно целосно да се елиминира заканата на овој начин. „Најавената програма на владата за поддршка на трошоците за енергија нема да спречи многу банкроти на малите и средни претпријатија доколку цените на енергијата останат нестабилни“, го цитира весникот Кристоф Ниринг, претседател на германската асоцијација на арбитражни управници.

 

Според прелиминарните податоци на германската Федерална агенција за статистика, бројот на стечајни постапки во март се зголемил за 27 отсто, пишува весникот. Во исто време, експертите од Институтот за економски истражувања Лајбниц во Хале сугерираат дека нивниот број само ќе расте во наредните месеци.

 

По почетокот на специјалната операција за демилитаризација и денацификација на Украина, САД и Европската унија ги зајакнаа санкциите против Русија.

Рестриктивните мерки се насочени пред се против банкарскиот сектор и понудата на високотехнолошки производи.

Во Европа се зголемуваат повиците за намалување на зависноста од енергетските ресурси на Москва. На пример, германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја објави намерата на Берлин што поскоро да го прекине увозот на руски гас.

Постапките на американските и европските функционери веќе се претворија во економски проблеми во западните земји и предизвикаа пораст на цените на горивата и храната. Од Кремљ санкциите ги нарекоа економска војна, која досега не се случила, но посочија дека се подготвени за таков развој на настаните.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа