САД сака да ја втурне Европа во 3 та светска војна? Американскиот генерал го критикува германскиот канцелар Олаф Шолц поради тоа што одбил да и достави оружје на Украина

Американскиот генерал Џек Кин го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради тоа што одбил да и достави оружје на Украина, пишува РИА Новости.

Претходно германскиот лидер изјави дека Берлин практично ги исцрпил своите можности во однос на снабдувањето на Киев со воени системи и опрема. Според него, Бундесверот мора да се фокусира на зајакнување на сопствените одбранбени способности.

– Ова е ужасен изговор… Штета што не сакаат да им помогнат на Украинците – огорчен е поранешниот заменик началник на Генералштабот на американската армија, генерал Кин.

Москва постојано укажува на обидите на Западот да го продолжи конфликтот во Украина со испорака на оружје. Министерството за одбрана предупреди дека овие товари ќе станат легитимни цели на воздухопловните и вселенските сили.

Русија започна специјална операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин рече дека нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа