Почна расколот во Европа! Велика Британија бара санкции против Германија поради Русија

Притисоците врз Германија да се согласи на построги санкции кон Русија се засилуваат, па дури и одат дотаму што ги спомнуваат санкциите против Берлин.

Сепак, санкциите против Германија не се реални во ниту една варијанта – тоа е најмоќната европска економија од која зависат сите други економии на континентот.

Последната идеја за санкции против Германија ја лансираше колумнистот на британски „Телеграф“, Метју Лин. Тој повикува на бојкот на германскиот извоз бидејќи, како што вели, Германија е „неопределена“ за ембаргото на руските енергетски извори.

Британскиот колумнист нуди три опции за казнување на Германија: привремени извозни давачки, кои ќе се користат за обезбедување финансиска помош за Украина; забрана за германски извоз додека не се согласи да воведе целосно ембарго на руската енергија или да ги прекине непријателствата во Украина, или потрошувачите да ги бојкотираат германските производи бидејќи, како што вели, секое купено BMW индиректно го спонзорира Владимир Путин.

Санкциите кон Германија се нереални

Сепак, според долгогодишниот дописник на весникот „Политика“ од Германија, Мирослав Стојановиќ, такви планови против Германија нема. Економиите на сите други европски земји зависат од состојбата на германската економија и евентуално казнувањето на Германија би значело казнување на европската економија. Од друга страна, има земји чија сила е слаба, а тие зависат од руската енергија и повеќе од неа, на која Германија и служи како штит.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа