Полека сите се подготвуваат! Британскиот премиер Борис Џонсон: Жално, но постои реална шанса Русија да ја добие војната

Британскиот премиер Борис Џонсон во денешниот разговор со новинарите призна дека има „реални шанси“ руските сили да ја добијат војната во Украина.

 

Џонсон рече дека коментирајќи ги извештаите на воените претставници дека Русија може да победи во војната.

– Тажно е што има реални шанси за тоа. Секако. Путин има голема војска. Неговата политичка позиција е исклучително тешка бидејќи направи катастрофална грешка. Единствената опција што ја има сега е да продолжи со својот застрашувачки пристап, предводен од артилерија која се обидува да ги израмни украинските градови на земја, рече Џонсон.

– Сега е блиску до обезбедување копнен коридор до Крим во Мариупол. Ситуацијата во оваа фаза е непредвидлива. За тоа мора да бидеме реални – додаде британскиот премиер.

Џонсон нагласи дека „Украинците покажаа неверојатен херојизам“ во војната.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа