Познат воен експерт: Втората фаза од специјалната операција во Украина ќе биде многу порадикална

Руската Федерација, откако ја започна следната фаза од специјалната операција за денацификација на Украина, ќе се придржува до одредени тактики.

Овој заклучок го донесе познатиот воен експерт Игор Никулин . Во интервју за информативниот портал Карград, тој детално објасни како ќе се одвива втората етапа од специјалната операција, а објасни и зошто Русија би можела да почне да дејствува порадикално.

Игор Никулин потсети дека Русија не треба да одолговлекува со специјалната операција во Украина, бидејќи спроведе ефикасна стратегија што ќе го прекине снабдувањето на вооружените сили на Украина.

Вооружените сили на Руската Федерација мора да ја следат целата западна граница на Украина, утврдувајќи ја испораката на странско оружје во Киев. Таквиот пристап би овозможил брза елиминација на западните карвани со оружје веднаш штом стигнат до Украина.

„Мораме да дејствуваме радикално – штом конвоите ја преминат границата, веднаш да дејствуваме, да удриме со високопрецизно оружје“, објасни Никулин.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа