Владимир Путин нареди да не се напаѓа последната тврдина на украинските националисти во Мариупол – фабриката Азовстал, туку да се блокира за да „не лета ниту мува“. Која е воената логика на оваа одлука и како таа ќе се одрази лично на претседателот на Украина Зеленски?

Во четвртокот, рускиот лидер Владимир Путин на средба со министерот за одбрана Сергеј Шојгу нареди прекин на „неразумниот“ напад на индустриската зона Азовстал во Мариупол и побара локацијата да биде блокирана за да „не летаат муви“. Путин го објасни откажувањето на нападот со образложение дека се спасуваат животите на руската војска.

„Ова е моментот кога треба да размислуваме – односно, мораме секогаш да размислуваме, но во овој случај уште повеќе – за спасување на животите и здравјето на нашите војници и офицери. Нема потреба да се вовлекуваме во овие катакомби и да ползиме под земја низ овие индустриски капацитети“, рече тој.

„Уште еднаш, поканете ги сите екстремисти кои се уште не го положиле оружјето да го сторат тоа“, додаде Путин, нагласувајќи дека Русија им гарантира живот и достоинство во согласност со меѓународното право. На повредените ќе им биде укажана квалификувана медицинска помош.

Шојгу ја презеде контролата врз извршувањето на наредбата и исто така рече дека борците сигурно биле блокирани на територијата на централата. „Денес цел Мариупол е под контрола на руската армија, Народната милиција на ДНР, а територијата на фабриката Азовстал со останки на националисти и странски платеници лоцирани таму веројатно е блокирана“, рече тој.

„Завршувањето на борбените работи за ослободување на Мариупол беше успешно. Секоја чест. Дајте им зборови на благодарност на војниците“, рече шефот на државата. Тој исто така понуди да го овековечи споменот на руските војници кои покажаа херојство и ги жртвуваа своите животи во Донбас. Претседателот додаде дека за цела Русија, целата војска се херои. „Овие луѓе го заслужуваат тоа поради нивните постапки и нивниот однос кон заклетвата“, рече Путин.

„Вчера бев на нападот на Азовстал, зедов локација со нападната група. Сосема бесмислено е да се префрла муниција и персонал, бидејќи нема да можат да излезат и да извршат контранапад. И нема кој да ги извлече од блокадата. Затоа во близина на Мариупол од утрото е тивко. Нека биде секогаш така“, вели Дмитриј Стешин, воен дописник на Комсомолскаја Правда, кој е во областа опкружена со украински војници и национални баталјони.

Во исто време, претходно борците на Азов сакаа да се евакуираат од Мариупол со оружје, а Киев не успеа да го евакуира цивилното население од територијата на Азов.

„Градот всушност е под наша целосна контрола. Во исто време, постојат области кои се во непосредна близина на фабриката Азовстал, но не се директен дел од неа. И го завршуваме протерувањето на непријателот од таму на територијата на централата“, рече Александар Ходаковски, командант на баталјонот „Восток“ на Народната милиција на ДНР.

Соговорникот истакна дека „непријателот секој ден го губи својот народ“. Денес, според груби проценки, само 800 лица од вооружените сили на Украина и од националните баталјони останаа на целата територија на Азовстал, која се протега на околу 9 километри. Усложнувачка е информацијата за присуство на цивили на територијата“, објасни Ходаковски.

„Затоа сега правиме максимални напори да го затегнеме обрачот за да не останат празнини во него. Така што дури и мала група не е во искушение да се обиде да „лизга“ во која било насока. Сепак, ќе има излез за цивилите“, нагласи соговорникот.

Ходаковски, исто така, посочи дека моменталната ситуација во Мариупол може сериозно да му наштети на угледот на Владимир Зеленски. „Кога првпат влеговме во градот, непријателот беше очигледно супериорен. Бевме во тактичко малцинство. Во исто време, ние бевме во офанзива, а тие во дефанзива. Така VFU имаше можност да се деблокира. Но, тие не ја искористија оваа можност“, објасни Ходаковски.