Нов удар за Путин! Парламентите на Латвија и Естонија усвоија изјава за геноцидот во Украина, предлог да им се одземе правото на глас на Русите и Белорусите

Парламентите на Летонија и Естонија усвоија соопштение во кое ги нарекоа активностите на Русија во Украина „геноцид“ и ги повикаа земјите од ЕУ да се откажат од руската енергија.

 

„Во четврток, на 21 април, летонскиот Сејмас едногласно усвои изјава во која се наведува дека Русија врши геноцид врз украинскиот народ“, соопшти прес-службата на парламентот на Летонија.

Идентично соопштение денеска усвои и естонскиот Парламент, кој во таа насока ја повика евроатлантската заедница да воведе сеопфатни санкции кон Русија и Белорусија, како и да обезбеди воена, финансиска и хуманитарна поддршка за Украина.

Пратениците ги повикуваат и земјите-членки на ЕУ веднаш да го прекинат увозот на нафта и гас од Русија.

Го одземаат правото на глас

Естонија планира да им го одземе правото на глас на граѓаните на Русија и Белорусија на локалните избори.

Пратениците на естонската парламентарна фракција Исама („Татковина“) поднесоа до парламентот предлог-закон со кој на граѓаните на Русија и Белорусија ќе им се одземе правото на глас на локалните избори.

Според естонскиот закон, локалните власти избираат естонски државјани, но и странци кои имаат дозвола за долготраен престој бидејќи живеат таму.

Русија ги затвора конзулатите

Русија нареди затворање на конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија и побара од нивните вработени да ја напуштат земјата како реципрочна мерка, соопшти денеска Министерството за надворешни работи.

Во соопштението руското Министерство за надворешни работи прецизира дека се затворени латвиските конзулати во Санкт Петербург и Псков, естонскиот конзулат во Санкт Петербург и неговата канцеларија во Псков, како и литванскиот конзулат во Санкт Петербург, пренесува Ројтерс. .

Летонија и Естонија неодамна наредија затворање на два руски конзулати, додека Литванија го протера рускиот амбасадор од Вилнус .

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа