Нема ништо слично: Нуклеарен руски меч „Сармат“ – проектил кој погодува цел каде било на планетата

14

Според карактеристиките, дометот и брзината на летот, ракетата „Сармат“ нема пандан во светот. Може да напаѓа цели преку Северниот и Јужниот Пол, совладувајќи ги системите за ракетна одбрана, а исто така може да погоди цели насекаде во светот, тврдат руски експерти.

Интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“ е успешно тестирана, а експертите проценуваат дека тоа на Русија и дало „многу моќен нуклеарен меч“, со кој Москва нема намера никого да „победи“. Задачата на овој систем е да биде ограничувачки фактор.

Сармат ги заобиколува системите за противвоздушна одбрана

Новата супер-ракетна е способна да уништува цели на долги растојанија, користејќи различни насоки на движење. Покрај тоа, има уникатни карактеристики кои му овозможуваат да ги заобиколи сите постоечки системи за противвоздушна одбрана.

„Проектилот е единствен, може да го нападне непријателот од која било насока, вклучително и преку Јужниот пол. Замислете, САД на границата со Латинска Америка не само што немаат противракетна одбрана, туку немаат ниту противвоздушна одбрана. „Овој пат е 100% отворен за напад“, изјави рускиот воен експерт Јуриј Кнутов.

„Сармат“ ќе ја замени најтешката стратешка ракета на светот – „Војвода“, која е советско производство, а западните медиуми ја нарекоа „Сатана“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа