ММФ: Европа може без руски гас издржи уште најмногу шест месеци

Европа може без руски гас најмногу шест месеци, по што европската економија силно ќе ги почувствува негативните последици од откажувањето од руската енергија, изјави за АФП шефот на канцеларијата на ММФ за Европа, Алфред Камер.

 

„Во следните шест месеци Европа може целосно да опстане без руски гас. Воедно, доколку вака продолжи до зима или уште подолго, тогаш тоа би имало големи негативни последици за европската економија“, вели Камер.

Според него, потребни се повеќе мерки за да се влијае на ситуацијата.

Едната е потрагата по алтернативни извори на снабдување, што веќе се прави низ целата земја. Потрошувачите, исто така, можат да ја намалат побарувачката, за да ги зголемат резервите на гас порано и да ги ублажат негативните ефекти.

 

Да потсетиме, рускиот вицепремиер Александар Новак неодамна во авторски напис за весникот „Енергетска политика“ изјави дека е малку веројатно дека Европската унија ќе успее целосно да ги замени нафтата и гасот од Русија во следните пет до 10 години, со што клучот играчите се согласуваат.индустријата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа