Захарова: Подобро е Вашингтон да не глуми непристрасен судија, пустош правите со децении низ светот

Вашингтон злонамерно ја дестабилизира ситуацијата на полето на меѓународната безбедност и стратешката стабилност, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

 

„Извештајот на американскиот Стејт департмент за усогласеноста со меѓународните договори во областа на контролата на оружјето е уште еден неуспешен обид на Вашингтон да се претстави себеси како „непристрасен судија“ кој има право неразумно да го оценува спроведувањето на меѓународните договори на другите земји“, Захарова. кажа.

Според неа, тешко дека постои објективен набљудувач кој ќе биде подготвен сериозно и без скептицизам да согледа ваков извештај на земја која уништила голем број важни меѓународни договори во изминатите децении, бидејќи „тие веќе не и одговараат на нејзината национални интереси“.

Во таа насока, портпаролката ги спомена деструктивните потези на Америка на полето на контролата на вооружувањето. Како што вели, станува збор за уништен договор за противракетна одбрана, „торпедиран“ документ за прилагодување на договорот за конвенционалните вооружени сили во Европа, еднострано раскинат договор за ракети со среден и краток дострел, како и за речиси уништен Договор за отворено небо.

Таа оцени и дека „заедничките нуклеарни мисии“ на НАТО, кои се практикуваат на предлог на САД, го поткопуваат режимот на договорот за неширење нуклеарно оружје.

„Вашингтон ќе остане во својот свет зад огледалото, упорно обидувајќи се да ја сокрие вистинската ситуација, а тоа е дека Америка долги години ја уништува архитектурата на контролата на оружјето и злонамерно ја дестабилизира ситуацијата на полето на меѓународната безбедност и стратешката стабилност. изјави портпаролката.

 

За ситуацијата во „Азовстал“

Истовремено, таа се осврна на изјавата на вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук дека „неопходно е цивилите да ја напуштат територијата на централата Азовстал“, дека сега се „околу илјада цивили и петстотини ранети војници“. таму, и нејзината покана до светските лидери и меѓународната заедница да се фокусираат на Азовстал, кој е „клучна точка за хуманитарните напори“. Таму веќе подолго време постои хуманитарен коридор, потсети Захарова.

„Го свртувам вниманието на Верешчук и на „светските лидери за кои таа беше загрижена“ – хуманитарниот коридор од територијата на „Азовстал“ е отворен веќе подолго време. Руските вооружени сили ова го кажаа во неколку наврати. „Светските лидери можат да помогнат само на еден начин, а тоа е да ги убедат сите во фабриката да го користат“, прецизира дипломатот.

Шефот на Националниот центар за одбранбено управување на Русија, генерал-полковник Михаил Мизинцев во средата објави дека никој не го користел хуманитарниот коридор за евакуација на цивили од територијата на металуршкиот комбинат Азовстал, што го отвори руската армија. Тој додаде дека властите во Киев ја спречиле хуманитарната операција.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска му соопшти на рускиот претседател Владимир Путин дека Мариупол е ослободен. Според него, во времето кога градот бил опколен, бројот на припадниците на украинската армија и странските платеници бил околу 8,1 илјади луѓе. Како што додаде тој, денеска таа бројка е околу две илјади и сите се во погонот на комбинатот „Азовстал“, а операцијата за ослободување на комбинатот ќе трае уште три-четири дена.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа