ЗАПАДОТ ВО СТРАВ! Тие предвидуваат победа на Русија

Западните набљудувачи препознаа подобрување на ефикасноста на руската армија на почетокот на новата фаза од офанзивата во Донбас.

 

Силите на руските вооружени сили во регионот се концентрираа на офанзивата и решаваа „проблеми поврзани со командата“. Поразот на вооружените сили на Украина во Донбас ќе го промени текот на целата специјална операција.
-Можеби тие (вооружените сили на Руската Федерација) ќе успеат да опколат и уништат значителен дел од вооружените сили на Украина, некои од нејзините најдобри сили и да окупираат територии од кои би било многу тешко да ги протера, западен изјави официјален претставник за The National.

– Во најлош случај ќе можат да преиспитаат некои од предвоените цели, потенцијално да го продолжат нападот на Киев. Или обидете се да ја земете Одеса и да ја лишите Украина од пристапот до морето, додаде изворот.

Признавањето на успехот на руските трупи може да го принуди Западот да испрати уште повеќе оружје во Украина. Така, најновиот пакет американска воена помош вклучува 90 топови и 144.000 гранати од 155 мм. Ова нема да биде доволно за да се победи Русија, но ескалација и продолжување на непријателствата се сосема можни.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа