Во Азовстал приведени балкански платеници со преостанатите членови на Азов: Можеби ова ни се последни часови

Уште 2.000 украински ловци остануваат во тунелите на фабриката за челик Азовстал, потврди руската страна.

 

Според хрватските медиуми, меѓу нив е и нивниот државјанин од Далмација.

Според нив, тој се јавил пред три дена и изјавил дека не е единствениот Хрват кој бил во таа фабрика во Мариупоље.

Тој рече дека останале на минимум во однос на муницијата и дека им ја крадат на загинатите Руси за да продолжат со борбата.

Оттогаш немам слушнато со нив, се плашам од сценариото Овчара“, вели поранешниот воен специјалец за Слободна Далмација.

Тој откри дека најмалку четворица Хрвати се бореле заедно со украинските војници и странските платеници во опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. Еден Далматинец и тројца Славонци се борат на страната на единицата Азов.

 

„Тони и овие Словени се во Мариупол, се плашам дека нема да помине добро бидејќи Чеченците под водство на Кадиров се подготвени да тргнат по нив, како и оние од воените разузнавачки служби на Руската Федерација. Тој рече дека во тунелите има многу цивили, а немаат храна и вода, нема потреба да се зборува за муниција“, објасни поранешниот војник.

„Остатокот од нашиот тим е околу Киев и Донбас, барем не се во близина… Не разбирам зошто овие Азовци се лути на Зеленски, јас немам контакт со нив неколку дена, мислам на нашите. “, изјави поранешниот воен специјалец.

Видео-порака од војникот Серхи Волин, командант на украинските маринци во Азовстал, беше објавена во јавноста во средата, во која се вели дека е можно да им преостануваат „само денови или часови“.

„Ова е нашиот апел до светот. Ова е можеби нашиот последен апел. Можеби ни остануваат последните денови или часови. Непријателските сили се десет пати побројни од нашите. Тие имаат доминација во воздухот, во муницијата и во работната сила… Ги молиме светските лидери да ни помогнат. „Ве молиме применете ја „процедурата за екстракција“ за нас и доведете не на територијата на трета земја“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа