Хаос во Германија: Поради поскапувањето, се почесто се краде гориво од камионите

Германската полиција во последните денови се соочи со се почести кражби на дизел гориво од камиони, поради што ги засили контролите на паркинзите.

 

Поради драстичното поскапување на горивата, крадците открија нови извори на приходи, а сега, што досега беше ретко, камионџиите се повеќе се жртви на крадците на дизел од нивните цистерни.

Доаѓаат ноќе и упаѓаат во цистерни за камиони, од каде од едно возило испумпуваат и до 600 литри дизел“, изјави полицаецот Марио Пекрул.

Откако цената на горивото скокна на повеќе од 2,40 евра за литар, кражбите зачестија, вели портпаролот на полицијата во Лудвигслуст, Клаус Вихман.

Толку кражби на гориво од камиони на паркинзи покрај автопатот немаме со години“, рече тој.

Повеќе од двојно се зголеми бројот на кражби на гориво од камиони во областа Лудвиглуст-Пархим во првиот квартал од оваа година.

Вичман вели дека се краде дизел од камиони и градежни машини.

Поради зголемениот број материјали, полициските патроли почесто ги посетуваат паркинзите, особено ноќе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа