Тајванската телевизија објави дека војната со Кина започнала

Телевизиска станица поддржана од тајванската влада се извини и ги повика луѓето да не паничат откако погрешно известија за кинески напад на Тајпеј во услови на растечки тензии со Пекинг.

За време на вестите емитувани во средата наутро, кинескиот телевизиски систем по грешка прикажа предупредување на дното на екранот за воени бродови и критична инфраструктура во близина на Тајпеј кои беа погодени од кинески ракети.

Предупредувањата вклучуваат пораки како „може да избие војна“, голема железничка станица во Тајпеј запалена од „кинески агенти“ и тајвански претседател кој прогласи вонредна состојба.

„Граѓани, не паничете. Со ова ја појаснуваме информацијата и се извинуваме “, изјави водителот на телевизијата.

 

Водителот додаде дека предупредувањата биле наменети за вежбање на противпожарната служба во Њу Тајпеј Сити во вторник, но биле прикажани во средата наутро поради техничка грешка.

Во Тајпеј немало знаци на паника по објавувањето на лажни информации.

Да потсетиме, Тајван го подигна нивото на подготвеност откако Русија ја нападна Украина, плашејќи се дека Кина ќе направи сличен потег, иако владата не пријави никакви знаци дека нападот е неизбежен. Јануари избувна и започна планетарен шок бран што се случува еднаш во векот .

 

ZeroDot / Медиуми

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа