Семејството надвор од умот! 11-годишно девојче почина 4 дена откако беше принудено да ја прими вакцината против Ковид 19

Девојка од Лондрина, Парана, Бразил, почина четири дена откако беше принудена да ја прими вакцината против Ковид 19.

 

Изабела да Силва (11) почина на 8 април откако земала експериментална вакцина против Ковид 19. Според државниот заменик Рикардо Аруде, училиштето вршело притисок и му се заканувало на девојчето.

Од училиштето, наводно, ѝ рекле на Силви дека против нејзините родители ќе биде поднесена пријава за одземање на старателството и дека ако не биде вакцинирана, ќе ја прими згрижувачко семејство.

Изабела ја прими вакцината на 4 април. Неколку дена подоцна почнала да чувствува силни главоболки и починала на 8 април.

Бразилсемедо објави:

Според извештаите, на девојчето и се заканувале во училиште. Училишната управа, наводно, рекла дека доколку Изабела не ја прими вакцината, нејзините родители ќе бидат пријавени на Социјал и дека ќе биде отстранета од нејзините родители, информира пратеникот Рикардо Аруда (ПЛ-ПР).

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа