РУСКИ ПОЛИТИКОЛОГ: Нема предавство, тоа е едноставно крај на американскиот свет

Поранешниот советник на Реган, Даг Бенду, во напис за The American Conservative напиша дека неговите пријатели од Блискиот Исток ги предале САД.

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Израел, Ирак и Турција не се подготвени да се жртвуваат за Америка на меѓународната сцена.

 

Политикологот Дмитриј Журављов објаснува дали навистина постои предавство и како тоа се изразува.

„Има предавство, само од гледна точка на Америка, бидејќи се чини дека овие земји положија заклетва за верност на вазалите, но тие не се подготвени да умрат за САД.

 

Саудијците се подготвени да продаваат нафта не за долари, што беше многу тежок удар за САД.

Израелците на секој можен начин се обидуваат да најдат заеднички јазик со Русите, додека Американците отсекогаш верувале дека оваа земја постои само затоа што ја поддржуваат САД.

Наместо да се солидаризираат со алијансата и да и помогнат на Украина, Турците, кои се членки на НАТО, се подготвени да купат руска нафта во секаква количина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа