РУСИТЕ ДАВААТ НОВ УЛТИМАТУМ – „ОСТАВЕТЕ ГО ОРУЖЈЕТО!“ Украинците забарикадирани во челичарница – непријателот во Мариупол ДЕСЕТ ПАТИ БРОЈ

Руското Министерство за одбрана им даде нов ултиматум на украинските војници кои беа забарикадирани во фабриката за челик во Мариупол.

Руското Министерство за одбрана им даде нов ултиматум на украинските војници кои беа забарикадирани во фабриката за челик во Мариупол. Во меѓувреме пристигнуваат страшни сведоштва на војници од челичарницата, кои, како што велат, чекаат Русите да ги убијат.

– Руските вооружени сили, исклучиво врз основа на хуманитарни принципи, уште еднаш им предлагаат на војниците на националистичките баталјони и на странските платеници да престанат со борбите до 14 часот по московско време на 20 април и да го положат оружјето, соопшти руското Министерство за одбрана во изјава. Вчера нашата понуда не беше прифатена од ниту еден војник – се додава во соопштението.

Градскиот совет на Мариупол на Телеграма објави дека градот се уште не паднал. Во дневниот извештај на главниот штаб на украинската армија се наведува дека Русите не забележале голем напредок на источниот фронт. Се наведува дека окупаторските сили го бомбардираат Харков, но и дека претрпеле големи загуби јужно од Изум.

„  Можеби ги живееме нашите последни денови, дури и часови“, рече Сергеј Волин , командант на украинските трупи под руска опсада во Мариупол, повикувајќи ја меѓународната заедница да ги „извлече“ од околниот град преку објава на Фејсбук во средата.

– Непријателот е десет пати поброен од нас – изјави Волин од 36-та поморска бригада закопана во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, на југоистокот на Украина. „Ги повикуваме и бараме сите светски лидери да ни помогнат. Бараме да не извлечат и да не однесат на територијата на трети земји“ , додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа