Премиерот на Саксонија: Снабдувањето на Украина со тенкови и авиони значи преминување на црвената линија И ВОЈНА СО РУСИЈА

Според премиерот на Саксонија, Михаел Кречмер, Германија не треба да испорачува тешко оружје на Украина, пишува германски Зидојче цајтунг.

„Би ја преминале границата доколку испратиме тенкови или авиони“, предупредува политичарот. Во интервју за новинарите, тој исто така нагласи дека со загриженост гледа како се уриваат стабилните темели на германската надворешна и безбедносна политика.

 

Премиерот на Саксонија , Михаел Кречмер , категорично се спротивстави на испораката на тешко оружје во Украина, пишува германскиот Зидојче цајтунг .

„Би ја преминале линијата доколку испратиме тенкови или авиони или дури воспоставиме зона на забранети летови. Оваа линија мора да се следи“, изјави Кречмер за Рајнише пост во четвртокот.

 

Германија работи напорно, но не треба да стане учесник во војната, нагласи саксонскиот премиер. Не треба да се дозволи земјата да биде вовлечена во војна.

„Со големо чудење гледам дека во овој момент стабилните насоки на германската надворешна и безбедносна политика многу брзо пропаѓаат. „Досега Германија со добра причина одбиваше да испорачува оружје на непријателските региони“, нагласи Кречмер.

 

Според неговото мислење, Европа заедно со САД треба да го зголеми притисокот „да и се даде шанса на дипломатијата да го прекине конфликтот на преговарачка маса“.

Советот на ЕУ во средата објави дека ќе одвои уште 500 милиони евра за набавка на оружје и опрема за украинската армија, потсетува германскиот весник. Така, износот на средствата наменети за Киев ќе биде 1,5 милијарди евра.

Прашањето како уште повеќе да се поддржи Украина е моментално една од главните теми за кои се разговара во владината коалиција „семафор“ во Берлин.

Земјата бара, на пример, купување на борбени тенкови, артилериско оружје и системи за противвоздушна одбрана.

Заедно со други политичари, германскиот вицеканцелар Роберт Хабек повика на брза испорака на оружје за Украина, пишува Зидојче цајтунг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа